پردیس نسیبه تهران

تاریخچه پردیس

گفتمان نسیبه؛ آموزش خلاقیت 

آموزش یکی از مولفه های اساسی توسعه ونوید بخش آینده ای روشن برای یک کشور است. با این نگاه، نقش معلم چنان گران سنگ می شود که امام راحل (ره) می فرماید: معلمی نقش انبیاست و مقام معظم رهبری تأکید دارند: معلمان محور و معیار صحت حرکت جامعه و دارای نقش مهم و بر جسته اند.

با درک چنین جایگاه عظیمی، در سال های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی مراکز تربیت معلم با رویکرد و ماموریتی ویژ] فعالیت خود را آغاز کردند که از میان آن ها، مرکز تربیت معلم نسیبه نقشی برجسته تر داشت چرا که تنها مرکز آموزش معلم تربیت بدنی دختران در ایران بود و می بایست معلمینی تربیت می کرد که نه تنها با روح و وران بلکه با سلامت دانش آموزان سرو مار داشتند.

در این پردیس اعتقاد این است که آموزش هنگامی اثر بخشی دارد که خلاقانه ارایه شود.  بدیهی است معلمی که خلاق باشد، می تواند با هوشمندی قابلیت های دانش آموزان را افزایش دهد و پر واضح است که جوانان خلاق چه آینده ای برای یک کشور رقم می زنند.

 این گونه بود که پردیس نسیبه (مرکز تربیت معلم نسیبه) در طول 28 سال فعالیت، با فائق آمدن بر مشکلات و کمبودها، توانست جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین مراکز تربیت معلم که امروز به عنوان دانشگاه فرهنگیان نام برده می شود چه به لحاظ کیفیت آموزشی و چه از نظر آما فارغ التحصیلان و در اختیار داشتن بهترین و برترین اساتید و مدیران تثبیت نماید.

معرفی دانشگاه فرهنگیان پردیس نسیبه تهران

  ‏پردیس نسیبه تهران از پردیس های دانشگاه فرهنگیان است که در قالب سه مجموعه دانشگاهی مشتمل بر واحد اصلی و دو مرکز تابعه به تربیت دانشجو می پردازد. واحد اصلی پردیس نسیبه شامل گروههای آموزشی «تربیت بدنی، علوم تربیتی، راهنمایی و مشاوره» می باشد.

این پردیس در قالب مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و نیز دوره مهارت آموزی یکساله (ماده ۲۸) و دوره های کوتاه مدت آموزش ضمن خدمت به تربیت معلم می پردازد. ‏

مرکز تربیت معلم نسیبه در سال 1360  با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در سال های ذیل آغاز به کار نمود:

دهه 1360:

سال 1360: 

مجموعه ورزشی شهید چمران (بولینگ عبدو)

 با پذیرش دانشجوی کاردانی شبانه روزی

سال 1365:

اختصاص 41000متر مربع زمین

آغاز عملیات ساخت

 سال 1366 :

انتقال مرکز به مجموعه ای در چهار اره ولی عصر

سال 1367:

پذیرش دانشجوی ضمن خدمت کاردانی

دهه 1370:

 سال 1370 :

انتقال مرکزبه مجموعه ای در خیابان شریعتی

آغاز برگزاری دوره کارشناسی ضمن خدمت تربیت بدنی

 سال 1376:

پایان عملیات ساخت ساختمان های آموزشی و خوابگاه

 انتقال مرکز به مجموعه اختصاصی فرهنگی آموزشی و ورزشی نسیبه

 سال 1377:

تجهیز مرکز به امکانات آموزشی، رفاهی و ورزشی

دهه 1380:

 سال 1382 :

آغاز پذیرش دانشجوی کاردانی ضمن خدمت امور تربیتی

سال 1385:

پذیرش دانشجوی کاردانی دوره های فراگیر در 11 رشته

 سال 1386:

افزایش انکانات چند رسانه ای

راه اندازی سالن کنفرانس

 سال 1378:

افتتاح سالن دو میدانی

 تحویل قطعی مجموعه

 راه اندازی لابراتور زبان

 در یافت مجوز پذیرش دانشجوی کارشناسی ناپیوسته تربیت بدنی و علوم ورزشی

 سال 1388:

راه اندازی آزمایشگاه  سنجش آمادگی جسمانی

افزایش امکانات سالن آمفی تئاتر

ارتقاء تجهیزات کتابخانه

دهه 1390:

برگزاری دوره های مختلف کشوری دانشجویان

برگزاری دوره های مختلف کشوری همکاران و اعضای هیآت علمی

تجهیز کتابخانه به سامانه سیمرغ  در حال انجام

جذب اساتید به صورت مدعو از وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش

و در اسفند ۱۳۹۰ با تأسیس دانشگاه فرهنگیان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، مراکز تربیت معلم در قالب دانشگاه، هویت جدیدی یافت. با تصویب اساسنامه دانشگاه و تأسیس ۶۴ پردیس استانی در سال ۹۱، پردیس نسیبه تهران به عنوان قطب تربیت بدنی و علوم ورزشی، علوم تربیتی و مشاوره کشور مطرح گردید و از همان سال با اجرای ساماندهی پردیسهای استانی در قالب سه مجموعه دانشگاهی مشتمل بر دو مرکز تابعه ‏‏(شهیدشرافت و شهید باهنر) به ارائه خدمات دانشگاهی پرداخت. ‏

این پردیس با تأمین استانداردهای آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان اولین پردیس خواهران دانشگاه فرهنگیان کشور موفق به اخذ مجوز و جذب اولین دوره دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی و الهیات گرایش علوم قرآن و حدیت از سال ۹۳ گردیده است و در سالهای بعدی نیز سایر رشته های کارشناسی ارشد در این پردیس دایر شده است. ‏

مراکز آموزش عالی تابعه

پردیس نسیبه علاوه بر واحد اصلی، دارای دو مرکز آموزش عالی تابعه زیر است:‏

‏۱-‏ مرکز آموزش عالی شهیدشرافت که شامل رشته های علوم انسانی (زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، زبان انگلیسی، تاریخ، جغرافیا و علوم اجتماعی) است. ‏

‏۲-‏مرکز آموزش عالی شهید باهنر که شامل رشته های علوم پایه (ریاضی، فیزیک، شیمی، ‏زیست شناسی) است. ‏

 توضیح: مراکز تابعه پردیس نسیبه تهران  (مرکز شهیدشرافت و مرکز شهید باهنر) در مناطق دیگری از شهر تهران مستقر است. ‏


نظرات کاربران